Małe mieszkanie i minimalizm

Minimalizm we wnętrzach

Minimalizm charakteryzuje się przede wszystkim umiarkowaną ilością mebli, wręcz niezauważalną detali, a także prostotą ich formy. Styl minimalistyczny w wykończeniu  małych mieszkaniach odgrywa zasadniczą rolę, wpływając korzystnie nie tylko na samą aranżację wnętrz, jak i samopoczucie mieszkańców.

Przejawia się w harmonijnie dopasowanych elementach wyposażenia, odznaczający się stonowaniem barw, lekkością i przestronnością idealnie sprawdza się w urządzaniu mieszkań o niewielkiej powierzchni. Chcąc zmienić wizerunek własnego „M3” wystarczy kierować się głównymi zasadami stylu minimalistycznego.

Mniej znaczy więcej

To bez wątpienia pierwsza zasada minimalizmu. Wykończenie  w stylu minimalistycznym zakłada ograniczenie wszelkich form, barw i środków. Proste nieskomplikowane pod względem kształtów (kwadrat, prostokąt, trójkąt) meble są punktami wyjściowymi w aranżacji. Położenie mebli w małym mieszkaniu również odgrywa zasadniczą rolę.

Im więcej przestrzeni w centralnych punktach mieszkania zostanie zachowane, tym metraż będzie wyglądał na większy. Co więcej mieszkanie stanie się bardziej przestronne. Kolorystyka minimalizmu Podstawowym kolorem minimalizmu w małych mieszkaniach jest biel. Projektanci wnętrz odbiegając od utartego przez lata poglądu o „sterylności stylu minimalistycznego”, odnoszącego się głównie do wspomnianej bieli, proponują doświadczenia z kontrastem, łącząc biel z czerwienią czy granatem.

Kolorowe akcenty przełamujące surowość minimalizmu, choć dodają energii pomieszczeniom, nie zmieniają jego cech charakterystycznych, jakimi są ład i harmonia.

Maksymalizacja oświetlenia

Mimo, iż minimalizm w małym mieszkaniu skłania użytkowników do redukowania wszelkich dekoracji i detali, to ilość oświetlenia winna być zmaksymalizowana. Im więcej wnętrze zostanie nasłonecznione bądź oświetlone tym aranżacja wnętrza zyska bardziej wyrazisty charakter.

Nieco surowy styl w połączeniu z ciepłym oświetleniem nada przytulnej atmosfery wnętrzu. Obecnie sami projektanci wnętrz odchodzą od proponowania licznych elementów oświetleniowych, kierując się w stronę naturalnego światła.

Zalety minimalizmu w małym mieszkaniu?

O wyborze odpowiedniego stylu wnętrzarskiego decyduje przede wszystkim sposób bycia samych mieszkańców czy użytkowników lokalu. Osoby preferujące ład i harmonię, lubiące spokój i wyrazistość zapewne zdecydują się na krok w stronę oszczędności, jaką daje minimalizm. Problemy z nieporządkiem nie muszą dalej spędzać snu z powiek.

Minimalizm  likwiduje niepotrzebne drobiazgi, odświeżając przestrzeń i sprawiając, że jest prostsza w sprzątaniu i utrzymaniu. Odpowiednia kolorystyka oraz oświetlenie nadają wnętrzom lekkości, w dużej mierze działając uspokajająco. Minimalizm w mieszkaniach o niewielkim metrażu nie musi być nudny. Odpowiedni dobór kolorów, światła oraz form mogą zamienić  małe mieszkanie w relaksacyjne, bardzo kreatywne miejsce.

Skontaktuj się z nami