Na tapecie foto tapeta

Na tapecie foto tapeta

Jeszcze kilkanaście lat temu fototapety były synonimem kiczu, tandety oraz niechlubnym symbolem PRL-u. Obecnie w nowej odsłonie są uosobieniem dobrego smaku, pozwalającym w interesujący sposób zaaranżować niemal każde wnętrze. Jednak od pierwowzoru obecne współczesne tapety różnią się niemal wszystkim –  fotografie cechuje przede wszystkim wysoka jakość, a wśród popularnych motywów na projektach wnętrz na próżno szukać egzotycznych palm, czy górskich szczytów popularnych w przeszłości.

Fototapety – element uniwersalny

Tapeta świetnie sprawdza się nie tylko w salonie, czy holu, ale doskonale prezentuje się także w kuchni, pokoju dziecięcym, a nawet łazience. Wybór wzorów jest właściwie nieograniczony, dzięki czemu każdy bez trudu może odnaleźć motyw, korespondujący z indywidualnymi zainteresowaniami  oraz harmonijnie współgrający z linią stylistyczną całego pomieszczenia.

Możemy wybierać miedzy innymi wśród romantycznych fotografii urokliwych uliczek, apetycznych ujęć owoców, zdjęć prezentujących dokonania współczesnej architektury oraz kubistycznych grafik. Właściwie wybrana, pozwoli każdemu wnętrzu nadać indywidualny charakter, jednak trzeba pamiętać, że współcześnie fototapety mają być czymś na kształt obrazu wkomponowanego we fragment ściany,

Nie zaleca się wiec, by pokrywały one całą jej powierzchnię, jak to miało miejsce dwadzieścia lat temu. Tego typu dekoracja to znakomity sposób na optyczne powiększenie małego pomieszczenia, dlatego szczególnie dobrze sprawdza się w mieszkaniach o małym metrażu.

Rodzaje fototapet

W zależności od stylistyki pomieszczenia możemy zdecydować się na fototapetę kolorową, czarno-białą lub utrzymaną w odcieniu sepii, Możemy wybierać pomiędzy różnymi materiałami, z których  wykonano fototapetę,, Największą popularnością cieszą się fototapety lateksowe, foliowe i winylowe.

Najtrwalsze są te ostatnie, bowiem mogą być one wielokrotnie myte, co sprawia, że świetnie sprawdzają się w łazience, czy kuchni, jednak tego typu materiał nie pozwala ścianie swobodnie oddychać, więc nie powinien być stosowany na dużych powierzchniach. Wysoką odporność na zniszczenie wykazuje także lateksowa fototapeta laminowana, która może być zastosowana niemal w każdym pomieszczeniu.

Najtańsze i łatwe w montażu są podatne na uszkodzenia  ozdoby foliowe, przypominające naklejkę ścienną, ale jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie trzeba wówczas pamiętać, że mogą być one stosowane tylko na gładkich powierzchniach. Fototapeta to świetna alternatywa dla klasycznych tapet, pozwalająca na nowatorską i niebanalną aranżację wnętrza.

Przemyślany wybór

Jednak, żeby osiągnąć pożądany efekt trzeba zastosować się do kilku wskazówek. Przede wszystkim wzór wybranego przez nas projektu powinien współgrać ze stylistyką całego projektu mieszkania, Jeśli decydujemy się na wyrazisty motyw, reszta pomieszczenia powinna mieć spokojny kolor,, bowiem w innym wypadku łatwo uzyskać tandetny przerysowany efekt.

Fototapety ścienne powinny zostać starannie położone, bowiem pofałdowane, nierówno przyklejone  zamiast ozdabiać będę odstraszały i zakłócały harmonię  wnętrza.

Skontaktuj się z nami