Aranżacja i wykończenie przedpokoju

Aranżacja przedpokoju

Przedpokój jest wizytówką domu a  wykończenie przedpokoju  zapowiedzią tego, czego możemy oczekiwać w dalszej części mieszkania. Przedpokój powinien być pomieszczeniem estetycznym, funkcjonalnym oraz współgrać z całą aranżacją. Może być oddzielnym, przechodnim pomieszczeniem lub łączyć się z na przykład z salonem.

Przedpokój – ściany i podłoga

W niewielkim przedpokoju ważną rolę odgrywa kolorystyka. Chcąc go optycznie powiększyć , warto zastosować barwy jasne – od klasycznej bieli poprzez spokojne szarości lub barwy kremowe, piaskowe czy beże. Jasna kolorystyka dodatkowo sprawi wrażenie czystości. Ściany powinny być gładkie bądź z niewielkim elementem dekoracyjnym, zbyt wzorzyste przytłoczą pomieszczenie.

Ściany w przedpokoju, szczególnie niewielkim, są narażone na zabrudzenia i ścieranie. Zwłaszcza dzieci mają tendencje do opierania się o ściany, pozostawiając ślady swoich rączek. Warto zatem, zainwestować w farby dobrej jakości, o wysokiej odporności na szorowanie.

Przedpokój to pomieszczenie intensywnie użytkowane, dlatego mimo dużego wyboru materiału na podłogę, optymalnym rozwiązaniem będzie gres. Łatwo go utrzymać w czystości, jest odporny na ścieranie i wilgoć. Należy pamiętać, aby wybrać wersje antypoślizgową. Najlepiej sprawdzą się płytki w jasnych, ciepłych barwach harmonizujących kolorystycznie ze ścianami i dodatkami.

 

Lustro – ważny element w aranżacji przedpokoju

Podczas aranżacji przedpokoju nie zapominajmy o lustrze, które jest ważnym, wręcz nieodzownym elementem. Im większe, tym lepsze. Lustro powiększa wizualnie przestrzeń, odbija światło, pozwala obejrzeć całą sylwetkę nie tylko domowników, lecz także gości.

W małym pomieszczeniu najlepiej powiesić lustra pionowe, bez ram. Dobrym pomysłem jest też zamontowanie lustra w drzwiach szafy, dzięki temu zaoszczędzimy miejsca, a samej szafie nadamy lekkości.

Światło w przedpokoju

Przedpokój zazwyczaj nie posiada okien. Pozbawiony naturalnego światła, powinien być odpowiednio doświetlony. Oprócz lamp sufitowych, czy to w formie plafonu, żyrandola czy też żarówek halogenowych zamontowanych w podwieszonym suficie, warto zainstalować oświetlenie dodatkowe. Mogą to być kinkiety lub plafony umieszczone na ścianach, bądź nad lustrem. Ciekawie będą wyglądać światełka LED zamocowane w górnej części szafy lub na ścianie tuż nad podłogą.

Jakie meble do przedpokoju?

W niewielkim przedpokoju istotnym elementem jest dobór mebli. Aby nie zagracać niewielkiej przestrzeni, należy wybrać najbardziej funkcjonalne.

Dobrym rozwiązaniem będzie szafa zaprojektowana pod wymiar z jasnymi, lakierowanymi frontami, które powiększą optycznie przestrzeń. Wysoka zabudowa z drzwiami przesuwanymi lub składanymi nie będzie utrudniała poruszania się na małej przestrzeni.

W przechowywaniu butów najlepiej sprawdzi się wąska szafka z uchylanymi szufladami. Możemy postawić na niej koszyki lub ozdobne pudełka na drobiazgi czy klucze. Dzięki temu będziemy je mieli zawsze pod ręką, a jednocześnie utrzymamy porządek. Chcąc wygodnie założyć buty należy usiąść.

Miejsce do siedzenia w przedpokoju

Może to być skrzynia ze schowkiem, puf lub ławeczka z półką na buty. Jeśli mamy bardzo ograniczoną powierzchnię, możemy zamontować na ścianie siedzisko składane.

Wieszaki i dodatki

W małym przedpokoju sprawdzą się niewielkie wieszaki lub haczyki zamontowane na ścianie – na torebki, wierzchnią odzież czy parasole. Zarówno meble jak i dekoracja powinny być utrzymane w jednym stylu.

Elementy dekoracyjne powinny być dobrane kolorystycznie, nie należy przesadzać z ilości.Aranżując niewielki przedpokój należy postawić na wyraziste, mocne kolorystycznie akcenty.

Skontaktuj się z nami