Remont domu – jakie schody wybrać?

Remont domu – jakie schody wybrać?

Remont domu – schody

Kształt schodów zależy od naszych upodobań oraz warunków do ich montażu czyli ilości wolnego miejsca i szerokości otworu w stropie. Najczęściej stosuje się schody jednobiegowe, gdy na piętro wchodzi się bez zmiany kierunku. Jest to najbezpieczniejszy i najbardziej polecany rodzaj schodów.

Często stosuje się także schody dwubiegowe – podzielone na części spocznikiem, który umożliwia zmianę kierunku wchodzenia o 180 stopni. Można wyróżnić także schody zabiegowe, gdy mamy dwa kierunki podstawowe i brak spocznika – część stopni schodów ma zmienną szerokość, co wymuszone jest zmianę kierunku ich biegu. Takie schody są mniej bezpieczne szczególnie dla osób starszych, niepełnosprawnych i dzieci.

schody2Spiralne schody – tu stopnie są w kształcie trójkąta, a nieraz wycinka trapezu. W środku otworu stropowego, umieszcza się słup konstrukcyjny, a na nim mocowane są stopnie.

Jeśli otwór w naszym stropie ma mniejszą średnicę niż 130 cm, można wykonać schody kręcone kwadratowe – ich rzut jest kwadratem (minimum 100cm.) Te schody są mało przyjazne, trudno poruszać się po nich z dużymi przedmiotami.

Schody modułowe

Jeżeli mamy do dyspozycji prostokątny otwór w stropie, możemy wybrać właśnie ten typ schodów. Mamy tu dowolność formy – prosty bieg, w łuku, litery „Z”. Te schody maja powtarzalne elementy. Są tak przygotowane, że można je dopasować do każdego wymiaru i wysokości.

Gdy mamy mamy stary dom i remontując go mamy minimalną ilość miejsca, warto zdecydować się na schody naprzemienne tzw: kacze. Ich stopnie powycinane są naprzemiennie.

Skontaktuj się z nami