Wykończenie schodów

Wykończenie schodów

Schody są konstrukcją, która przede wszystkim ma zapewniać bezproblemową komunikację pomiędzy kondygnacjami budynku. Odpowiednio wykończone mogą stać się również ozdobą naszego wnętrza lub wizytówką całego budynku.

Budowa i wymiary schodów

Podstawowym elementem, który składa się na konstrukcję schodów jest stopień, jego część pozioma to stopnica, a pionowa  podstopnica. Na wielkość stopnia składa się jego wysokość i szerokość. Za optymalną wysokość uznawane jest 17-18 centymetrów, zaś odpowiednia szerokość stopnia mieści się w granicach 25-32 centymetrów.

Kształt schodów

schodyMożemy wyróżnić schody jednobiegowe, dwubiegowe zwykłe, łamane oraz trójbiegowe. Te pierwsze są najłatwiejsze i najtańsze do wykonania, jednak uważa się je za mało funkcjonalne ze względu na konieczność pokonywania dużej ilości stopni bez odpoczynku. Niemałą popularnością wśród osób aranżujących domowe wnętrze cieszą się schody dwubiegowe zwykłe. Rozwiązanie to jest dość łatwe do wykonania, komfortowe oraz zajmuje niewiele miejsca.

Z kolei konstrukcja trójbiegowa, dzięki spocznikom jest niezwykle wygodna w użytkowaniu, jednak zajmuje dużo przestrzeni. O wiele mniej powierzchni zabierają schody spiralne oraz zabiegowe. Szczególnie efektownie prezentują się modele schodów wachlarzowych, ale można je zastosować tylko w pomieszczeniach o odpowiednim metrażu, bowiem mają one duży wewnętrzny promień krzywizny. Niezależnie od tego, na który rodzaj schodów się zdecydujemy powinniśmy pamiętać o tym, że szerokość wygodnego biegu wynosi 90-100 centymetrów, a ze względu na komfort użytkowania w jednym biegu nie powinno być więcej niż 17 stopni.

Wykończenie schodów

Schody mogą zostać wykończone różnorodnymi materiałami, które będą komponowały się z charakterem pomieszczenia. Konstrukcje schodowe wykonane z betonu są zwykle budowane dużo wcześniej niż schody drewniane, czy stalowe.W kolejnych etapach prac remontowych wymagają one wykończenia, dlatego ich projekt powinien uwzględniać grubość materiału, który zostanie wówczas użyty. Schody betonowe mogą zostać wykończone drewnem lub parkietem.

schodyTaką klasyczną wykończenie domu możemy uzupełnić szklaną balustradą, która doda jej nowoczesnego charakteru. Jako okładzinę schodów wewnętrznych można zastosować również kamień. Najlepiej sprawdza się w tym celu marmur, głównie ze względu na bogatą gamę kolorystyczną oraz różnorodność struktur. Do wykończenia schodów używa się także bazaltu, twardego piaskowca lub trawertynu. Odradzany jest granit z powodu chłodnej powierzchni i specyficznej kolorystyki.

Schody drewniane i stalowe montowane są zwykle dopiero wtedy, gdy na ścianach i stropach są już gotowe tynki, a na podłodze zrobiona jest wylewka. Takie konstrukcje najczęściej są wykonywane na zamówienie, dlatego decydując się na takie rozwiązanie, możemy pozwolić sobie na różnorodne warianty aranżacyjne. W zależności od indywidualnego charakteru wnętrza istnieje możliwość zastosowania m.in.efektownego połączenia konstrukcji stalowej z elementami szklanymi.

 

Skontaktuj się z nami