Montaż betonu architektonicznego we wnętrzach

Zwyczajowo beton kojarzy się nam z czymś surowym i brzydkim. Tymczasem beton architektoniczny, to świetny materiał do aranżacji wnętrz. Coraz częściej w projektach wnętrz, dekoracje pomieszczeń, opierają się na betonie architektonicznym.

Ten powszechnie stosowany materiał, znalazł swoje zastosowanie w aranżacji wnętrz nie tylko surowych, ale także w biurach, nowoczesnych lub postindustrialnych pomieszczeniach. Znajduje również swoje zastosowanie jako okładziny ścian, sufitów, jak również jako budulec na doniczki, osłony kominków, ramki. Praktycznie w przypadku betonu architektonicznego wyobraźnia projektanta nie ma granic.

Beton architektoniczny w mieszkaniach


Czym jest beton architektoniczny?

Beton architektoniczny, zwany również betonem GRC (z ang. glass fiber reinforced concrete), to specjalna mieszanka wytrzymałego cementu, drobnego kruszywa, a także  nowoczesnych polimerów i plastyfikatorów.

Dzięki wzbogaceniu zbrojenia betonu znaczną ilością włókna szklanego wykorzystywany w wykańczaniu wnętrz beton architektoniczny jest znacznie bardziej wytrzymały, a przy tym znacznie lżejszy i cieńszy od zwyczajnego betonu.

Wybierając płyty lub dekory z betonu architektonicznego, bo najczęściej właśnie w takiej formie sięgamy po tego rodzaju budulec, warto, podczas ich zakupu, zwracać uwagę na kilka czynników.

Przede wszystkim warto pamiętać, że drobne włókna szklane, jakie ponad 90% płyt zawiera, są szkodliwe dla zdrowia domowników. A zatem wysokiej jakości płyty, to przede wszystkim płyty betonowe wolne od sztucznych włókien.

Po drugie, warto sprawdzić jego nasiąkliwość. To bardzo ważne, zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie beton będzie narażony na kontakt z wodą i parą. Starajmy się zatem wybierać płyty o niskiej nasiąkliwości, by po ich impregnacji nadal zachowały swoje właściwości.

Beton architektoniczny w wykończeniu mieszkań

Projekty mieszkań i wykończenia podlegają zmianom i różnym trendom. Jednym z takich kierunków, jakie obrano przy okazji aranżacji i wykańczania wnętrz jest zastosowanie we wnętrzach wytrzymałego i noszącego znamiona rękodzieła betonu architektonicznego.

Przeglądając poszczególne projekty mieszkań, łatwo zauważyć tendencje do stosowania betonu (a w zasadzie płyt betonowych) nie tylko jako okładziny ścienne, podłogowe i sufitowe, ale także jako elementy dekoracyjne – kominki, doniczki, ozdobne krzesła, stoły wykonane z płyt tego rodzaju.

Rodzaj i forma zastosowania betonu architektonicznego w dekoracji i remontach wnętrz jest spora i praktycznie każdy, nawet najwybredniejszy klient, znajdzie coś dla siebie. Płyty z betonu architektonicznego znajdą zatem swoje zastosowanie zarówno w pokojach, jak i w kuchni czy łazience jako blat, obudowa wanny czy zlewozmywaka, umywalki.

Sprawdzą się również jako okładzina podłogowa w surowym i nowoczesnym hallu, łazience, kabinie prysznicowej, czy postindustrialnych pomieszczeniach i biurach. Co ciekawe, dzięki połączeniu betonu architektonicznego z różnymi materiałami, możemy nadać aranżowanemu pomieszczeniu różnorodny charakter.

Począwszy od surowego, industrialnego (w połączeniu z drewnianym prostym stołem, prostymi lampami), poprzez nowoczesny (w połączeniu ze starym drewnem czy szkłem), po ciepły, przytulny charakter dzięki połączeniu betonu z ciepłymi, radosnymi barwami (żółć, pomarańcz czy czerwień).

Jak montuje się beton we wnętrzach?

Decydując się na płyty z betonu architektonicznego, warto pamiętać, że ich montaż z uwagi na wymiary i kruchość materiału wymaga odpowiedzialnej ekipy. Po montażu pamiętaj o ich odpowiednim zaimpregnowaniu betonu.

Dodatkowe zabezpieczenie płyt w postaci przezroczystej osłony, jaka powstanie po impregnacji, nie tylko ochroni beton przez różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi czy urazami, ale ułatwi także jej czyszczenie i konserwację.

Beton architektoniczny na elewację


Wykończenie elewacji betonem architektonicznym

Budynki można projektować w dowolnym stylu architektonicznym a elementy wykończeniowe zamówić według dostarczonej próbki,  dostarczonych zdjęć lub według rysunków klienta.

Czym jest zewnętrzny beton architektoniczny?

Beton  to kompozytowy materiał wykończeniowy, który jest bardzo popularny w projektowaniu architektonicznym. Zastosowanie nowoczesnych materiałów o ulepszonych właściwościach umożliwia realizację najbardziej skomplikowanych projektów.

Materiał kompozytowy łączy w sobie szereg pozytywnych cech:

  • Wytrzymałość i trwałość. Ściana z betonu architektonicznego pod względem wytrzymałości nie ustępuje kamieniowi naturalnemu. Żywotność konstrukcji z betonu łukowego wynosi 80 lat.
  • Odporność na czynniki atmosferyczne. Wykończenie dekoracyjne nie boi się wysokiej wilgotności, zmian temperatury, promieniowania UV.
  • Beton architektoniczny na elewację jest w stanie przybrać dowolny kształt, co pozwala na tworzenie powierzchni o skomplikowanym wzorze.

Do dekoracyjnego projektowania ścian budynków stosuje się kilka różnych technologii:

  • Wylewanie betonu łukowego do zdejmowanego szalunku. Przygotowane panele są instalowane na obwodzie budynku, betonowy roztwór wylewa się między ścianę a szalunek. Po utwardzeniu betonu osłony są usuwane, elewacja pokrywana jest masą ochronną.
  • Montaż gotowych elementów architektonicznych. Do dekoracji elewacji wykorzystuje się dekory sztukatorskie oraz płyty z betonu architektonicznego. Betonowe elementy architektoniczne powstają metodą natrysku powietrznego, odlewania lub formowania kontaktowego.

Sposób wykończenia elewacji dobierany jest na podstawie ilości kondygnacji budynku, materiału ścian, stanu technicznego elewacji.

Koszt wystroju architektonicznego z betonu elewacyjnego

Koszt wykończenia elewacji betonem łukowym wyliczany jest indywidualnie dla każdego projektu. Zależy to od następujących czynników:

  • Technologia wykończenia. Producenci posiadają niezbędny sprzęt do dekorowania ścian zewnętrznych z gotowych paneli 3D, przy użyciu zdejmowanych szalunków, z betonu tłoczonego.
  • Zakres prac. Koszt prac elewacyjnych zależy bezpośrednio od całkowitej powierzchni elewacji.
  • Zużycie materiału. Parametr ten związany jest z powierzchnią ścian, liczbą kondygnacji budynku i projektem.

Website is Protected By Using The Wordpress Data Guard Plugin From OriginalTips.com