Jaką wannę wybrać?

Montaż nowej wanny lub zastąpienie istniejącej wanny nową może pomóc w stworzeniu fajnego klimatu w łazience. Jednak zainstalowanie wanny jest procesem czasochłonnym i pracochłonnym .

Jeśli nie jesteś utalentowanym stolarzem i hydraulikiem, prawdopodobnie w Twoim interesie jest zatrudnienie  specjalisty do wykonania remontu łazienki.

Wybierając wannę do łazienki, należy wziąć pod uwagę pytania:

 • Ile masz m2 do dyspozycji?
 • Gdzie ma być zlokalizowana wanna?
 • Czy planujesz oddzielny prysznic?
 • Sposób, w jaki chcesz obudować wannę

Zaplanuj styl swojej wanny, odpowiedz na kilka pytań

 • Czy chcesz standardową wannę zaprojektowaną do szybkiej kąpieli?
 • A może chcesz luksusową wannę zaprojektowaną do dłuższego wypoczynku?
 • Czy marzysz o kąpieli wirowej lub jacuzzi?

Wszystkie te aspekty muszą być wzięte pod uwagę przed rozpoczęciem projektu łazienki. Dostępnych jest wiele rodzajów wanien, których materiał i wykończenie wpływają na koszty. Odpowiedni materiał wykończeniowy jak np. płytki zależy od Twoich preferencji stylistycznych, a także od tego, jak często będziesz używać wanny.

Niektóre materiały i związane z nimi korzyści oraz koszty są wyszczególnione poniżej. Obwód wanny warunkuje powierzchnia ścian wokół wanny lub wanny z kotarą prysznicową. Instalacja osłony wanny jest zwykle nieskomplikowana i łatwa lub umiarkowanie łatwa. Często wanny są dostarczane w zestawach zaprojektowanych specjalnie dla montażystów z niewielkim doświadczeniem instalacyjnym

Nowoczesna  obudowy wanien nadadzą nowoczesny styl Twojej łazience. Łatwość konserwacji i nowoczesny wygląd obudowy wanny sprawia, że jest to bardzo popularny element wykończenia łazienki w domach i hotelach

JAKĄ WANNĘ KUPIĆ?

Wanny akrylowe i różne opinie

Akryl to powszechnie używany materiał do wanny, ponieważ jest dostępny w szerokiej gamie kształtów i stylów. Jest on ogólnie odporny na ścieranie i blaknięcie, co czyni go atrakcyjnym rozwiązaniem w przypadku wanien używanych przez całą rodzinę.

Ze względu na nieporowate wykończenie powłoki ostatecznej,  akryl jest łatwy do czyszczenia. Podczas mycia akrylu i lekkiego polerowania łagodnym płynem, nietoksyczny środek czyszczący zazwyczaj usunie zabrudzenia. Wanna akrylowa jest ciepła w dotyku ale nie utrzymuje długo ciepła.

Piękne wanny marmurowe

Marmur występuje w pięknych kolorach i wzorach i  sprawi, że ​​Twoja wanna będzie spektakularnym centralnym punktem łazienki lub pokoju kąpielowego. Marmur zapewnia elegancki i stylowy wygląd, ale może również być kruchy i łatwo porysować i wymaga konserwacji.

Marmur jest również znacznie cięższy niż akryl, co może być problematyczne, jeśli Twoja podłoga nie wytrzyma dodatkowej wagi Jak każdy kamień, marmur jest chłodny w dotyku, jednak nagrzany, długo utrzymuje ciepło wody

Klasyka czyli wanna żeliwna emaliowana

Żeliwne wanny emaliowane są trwałe i solidne. Wanna żeliwna od dawna jest ulubioną wanną osób, które lubią długą kąpiel, ponieważ wanna długo utrzymuje ciepło. Ale jest też dość ciężka a jego montaż może wymagać dodatkowego wzmocnienia podłogi.

Wanna stalowa emaliowana

Emaliowana wanna stalowa jest tańsza od żeliwnej i zazwyczaj waży mniej. Minusem emaliowanych stalowych wanien jest to, że są chłodne w dotyku i mogą powodować hałas podczas napełniania wanny.

Wanny z włókna szklanego

Wanny z włókna szklanego to ekonomiczny wybór wanny. Występują w wielu kolorach i jest lekka. Jednak, ponieważ włókno szklane nie zatrzymuje dobrze ciepła, jest używane raczej do szybkich kąpieli.

Różnorodność wanien

Mamy dwa rodzaje wanien w zależności od ich głębokości i szerokości:

 •  Wanna Standardowa- do szybkiej kąpieli
 • Wanna kąpielowa – ta wanna jest głębsza niż standardowa wanna, pozwalając zanurzyć całe ciało.

Typowymi przykładami wanny kąpielowej są:

 • Wanny wolnostojące
 • Wanny szponiaste z charakterystycznymi szponiastymi nogami
 • Wanny vintage
 • Japońskie wanny typu walk-in gdzie wanna ma drzwi, które eliminują konieczność przesz wanny przez użytkownika. Ten typ jest szczególnie dobrze dostosowany do osób starszych i osób mających problemy z poruszaniem się.

       Wanny z masażem

 • Wanny z hydromasażem wydobywają strumienie wody w strategicznych miejscach, aby osiągnąć terapeutyczny efekt
 • Wanny ciśnieniowe-powietrzne: wyrzucają powietrze pod ciśnieniem do wody, tworząc delikatne, masujące bąbelki.

   Opcje instalacji wanien

 • Wanna we wnęce. Jest to standardowa metoda instalacji. Wanna jest umieszczona pomiędzy trzema ścianami i umożliwia dostęp tylko do jednej ze  stron. Jest to preferowana metoda dla osób, którzy pragną mieć kombinację wanna plus prysznic.
 • Wanna w poziomie podłogi. Ten rodzaj instalacji pozwala na montaż wanny w obrębie stropu z obramowaniem na tym samym poziomie co podłoga. Ta metoda jest najszerzej stosowana do instalowania wanny z hydromasażem i ze strumieniem powietrza i może stworzyć wyjątkowy styl w łazience.
 • Modna wanna wolno stojąca. W tym przypadku wanna stoi na podłodze w łazience bez otaczającej zabudowy. Jest to popularny montaż w przypadku wanien ciężkich – żeliwnych lub porcelanowych. Ten rodzaj instalacji, bardzo elegancki przypomina minioną epokę ale bardziej nowoczesny kształt i styl mogą stworzyć elegancki, minimalistyczny wygląd.
 • Wanna narożna. Jak sama nazwa wskazuje,  wanna narożna znajduje się w rogu łazienki. Ten typ instalacji może być hybrydą wyżej wymienionych typów.

Wymiana starej wanny

Istnieje kilka czynników, które mogą skomplikować wymianę istniejącej wanny i remont łazienki. Rozbieżności w wymiarach nowej i starej wanny może uniemożliwić po prostu wsunięcie nowej wanny w miejsce starej.

Jeśli nowa wanna jest większa niż stara, może trzeba będzie wykuć w tynku odpowiedni otwór by ją pomieścić.Jeśli jest mniejsza, trzeba będzie wypełnić powstałą lukę. W obu przypadkach mamy do czynienia ze zmianą otaczających ścian np. skuciem glazury. 

Dodatkowo, prawdopodobnie będzie trzeba usunąć stare płytki na podłodze. Jeśli  ściany w łazience są wyłożone kafelkami, należy również wymienić wszystkie płytki uszkodzone podczas usuwania starej wanny a jeśli nie masz zapasowych to wszystkie płytki w łazience

Problemy z hydrauliką

Jeśli wymieniasz swoją starą wannę, możesz napotkać problemy z hydrauliką, które zwiększą koszt instalacji o znaczny margines. Jeśli na przykład wprowadzasz  większą wannę, rury mogą być nieodpowiedniej długości i instalacja będzie się nadawać do remont.

Jeśli wymieniasz istniejące stare rury, musisz wziąć pod uwagę koszty wymiany w swoim budżecie. Ogólnie rzecz biorąc, koszt instalacji wodnej i kanalizacyjnej będzie zależeć od wielkości zmian i materiałów, które wybierzesz.

Materiały do instalacji wanny

Zazwyczaj do instalacji domowej stosuje się dwa materiały: miedź i PEX. PEX jest elastycznym tworzywem sztucznym. To dobra opcja, jeśli zastępujesz bieżącą instalację rurową, ponieważ nowa może być zainstalowana w starych bruzdach ścian, eliminując potrzebę wycięcia dodatkowych otworów dla nowej instalacji hydraulicznej.

Dodatkowe zalety rur PEX obejmują jego odporność na korozję i zdolność do zatrzymywania ciepła, co pomaga oszczędzać energię. Wady polegają na tym, że nie można go poddać recyklingowi i może pozwolić na pewne zanieczyszczenie wody tworzywem sztucznym, chociaż rzeczywiste problemy zdrowotne nie zostały udokumentowane.

Rury miedziane nadają się zarówno do recyklingu, jak i są odporne na bakterie, dzięki czemu są bardziej przyjazne dla środowiska. Ale wadą rur miedzianych jest to, że mogą pęknąć i ulec korozji.

Koszty instalacji rur miedzianych są zwykle wyższe niż koszty PEX. Wynika to z faktu, że instalator najprawdopodobniej będzie musiał wyciąć otwory w istniejących ścianach i podłogach, aby pomieścić nowe rury miedziane.

Inne problemy hydrauliczne

Jeśli zastanawiasz się nad przeniesieniem wanny, musisz także wziąć pod uwagę koszt przesunięcia przewodów hydraulicznych czyli rur oraz kanalizacji. Zmiany w łazience zazwyczaj wymagają nowej instalacji hydraulicznej, co jest niestety kosztowne.

Ponadto, nieprawidłowe ustawienie linii odpływu może spowodować komplikacje dla systemu kanalizacyjnego w całym domu. Najlepiej jest więc zatrudnić profesjonalnego hydraulika do tej pracy. Monter prawidłowo zainstaluje rury i urządzenia, jednocześnie zapewniając zgodność instalacji z przepisami budowlanymi i standardami.

Renowacja wanny

Jeśli nie możesz lub nie chcesz poświęcić czasu i pieniędzy na całkowitą wymianę wanny, możesz przeprowadzić jej renowację. Nie masz w tym przypadku potrzeby wymiany instalacji hydraulicznej ani usuwania oryginalnych płytek. Nie musisz też martwić się rozbieżnościami w wielkości wanien.

Wanna w wannie czyli wkład akrylowy na zamówienia

Firma specjalistyczna może stworzyć dokładną formę wanny i wykonać niestandardową wykładzinę akrylową w wybranym przez Ciebie kolorze. Instalator usunie stary syfon i przelew, wyczyści starą wannę, a następnie zainstaluje nową wkładkę. Nowa wkładka będzie dobrze dopasowana do kształtu starej wanny

Po założeniu wkładki, instalator wykona nowy odpływ i przelew i uszczelni wszystkie szczeliny. Ten proces trwa około jednego dnia i możesz natychmiast cieszyć się swoją pierwszą kąpielą. Jest to szczególnie dobra opcja, jeśli Twoja obecna wanna jest w jest pęknięta, zardzewiała lub w inny sposób uszkodzona.

Renowacja powłoki wanny

Inną opcją jest renowacja czyli odnawianie wanien. Ta praca jest najlepiej wykonana przez profesjonalnego lakiernika, ponieważ w proces zaangażowane są niebezpieczne substancje chemiczne. Używając kwasu fluorowodorowego, lakiernik usunie bieżącą powłokę i wytrawi jej powierzchnię, aby nowa powłoka łatwiej przylgnęła.

Następnie lakiernik zastosuje nową powłokę malarską w wieloetapowym procesie. Po zakończeniu pracy lakiernik wypoleruje wannę. Będziesz mógł korzystać z wanny po około 24 do 48 godzin.

Inne kwestie do rozważenia przy instalacji wanny

Poziom komfortu

Jeśli to możliwe, wypróbuj wannę przed zakupem. Usiądź lub połóż się, aby sprawdzić, czy jest to wygoda zgodna z oczekiwaniami. Rozważ rozmieszczenie urządzeń, dostępność lub celowość parawanu prysznica i kompatybilność z sylwetką Twojego ciała.

Wymagania dotyczące podgrzewacza wody

Bojler, jeśli nie masz ciepłej wody bieżącej,  powinien mieć pojemność około 2/3 wielkości wanny. Na przykład, jeśli twoja wanna ma pojemność 100 l, to twój podgrzewacz wody powinien mieć co najmniej 50 litrów  pojemności. Jeśli twój podgrzewacz wody nie ma minimalnej pojemności, prawdopodobnie będziesz brać chłodne kąpiele.

Zagrożenia elektryczne wanien z hydromasażem

Jeśli wybierzesz wannę z hydromasażem lub powietrzną, Twoja instalacja elektryczna musi spełniać podane przez producenta wymagania elektryczne. Ponieważ niektóre wanny z hydromasażem wymagają własnych dedykowanych obwodów, konieczne może być uaktualnienie instalacji elektrycznej i jej zabezpieczeń .

Podsumowanie

Montaż wanny wymaga starannego przemyślenia, dużej ilości czasu i energii oraz silnego poczucia tego, co naprawdę chcesz osiągnąć.Wybór odpowiednich materiałów i zajęcie się wszystkimi kwestiami hydraulicznymi, konstrukcyjnymi i estetycznymi oraz przestrzeganie przepisów budowlanych zapewni sukces projektu instalacji wanny. Piękna i poprawnie zainstalowana wanna może w znacznym stopniu przyczynić się do piękna i funkcjonalności Twojej łazienki przez wiele lat.

remont łazienki Warszawa -wykonanie wykończenie łazienki

   Remonty     mieszkań

Remonty wnętrz mieszkań, domu,  przychodni i biur w Warszawie

Projekt Wykończenie

    Projektowanie     wnętrz

Projekty wnętrz, aranżacja mieszkań, projektowanie budynków, poradnia i krajobrazu

salon-w-apartamencie-niemcy

Wykończenia    wnętrz

Wykończenia wnętrz, mieszkań stan deweloperski, wykończenie domu

wykończenia wnetrz warszawa dom

Usługi              remontowe

Remonty mieszkań, przebudowa domu, remonty kapitalne

   

 

Website is Protected By Using The Wordpress Data Guard Plugin From OriginalTips.com