Jakie ogrzewanie wybrać?

Jakie ogrzewanie wybrać?

Jakie ogrzewanie wybrać? Spotykając się z częstymi pytaniami o wybór opcji emiterów ciepła w budynkach mieszkalnych postanowiłem podzielić się moja wiedzą na temat. grzejników i ogrzewania podłogowego,

Jakie ogrzewanie wybrać – ogrzewanie podłogowe

Budując dom, prowadząc remont mieszkania lub wykończenie wnętrza, warto pokusić się o ogrzewanie podłogowe, które oferuje skuteczne efekty grzewcze, jest ukryte i nie zajmuje miejsca na ścianie. Działa przy tym bardzo skutecznie, ogrzewając całą powierzchnię podłogi poprzez rury ciepłej wody lub maty elektryczne ukryte w konstrukcji podłogi.

System emituje przy tym delikatne ciepło z powodu dużej powierzchni podłogi. która dzięki swej dużej powierzchni może być tylko kilka stopni cieplejsza, niż w temperaturze w mieszkaniu. Ogrzewanie podłogowe  idealnie współpracuje z pompą ciepła, która staje się bardzo skuteczna w produkcji wymaganej niskiej temperatury.

Wady ogrzewania podłogowego 

Wadą ogrzewania podłogowego jest to, że nie działa natychmiastowo i by dało efekt potrzebuje jednej lub dwóch godzin, gdy grzejniki osiągną ten efekt w granicach 20-30 minut; choć odwrotnie grzejniki również ochłodzą się znacznie szybciej.

Pozostawienie ogrzewania podłogowego na 24/7 ‘w sezonie grzewczym nie jest ekonomiczne.Gdy nie ma nikogo w domu przez cały dzień ale obecnie, system może zostać zaprogramowany tak, aby utrzymać minimalną temperaturę 16 ° C, więc jego start wieczorem nie musi rozpoczynać się od całkiem wystudzonej podłogi.

Ogrzewanie podłogowe bez programowania nadaje się idealnie do osób, które lubią spędzać dużo czasu w domu.

Czy będzie działać w moim domu?

System ogrzewania podłogowego przeznaczony jest do domów i mieszkań – starych i nowych i może być zainstalowany w każdym rodzaju konstrukcji podłogi, z dużą ilością dostępnych konfiguracji.Najlepiej gdy rury płaszcza wodnego są osadzone w wylewce betonowej.gdzie zaoferują wysoką masę ciepła i skuteczne jego przenoszenie.

Rury mogą być również instalowane pod pod poziomem pływających podłóg betonowych na izolacji lub w deskach, Jeśli masz już betonową podłogę, możesz używać cienkie maty elektryczne, ale ponieważ są wiele droższe  w eksploatacji – zwykle ich użycie ograniczone jest do małych powierzchni, takich jak łazienki. Po zaprojektowaniu podłogi i instalacji grzewczej. układa się płaszcz wodny w którym popłynie woda i łączy kolektor z kotłem.

Czy można zastosować ogrzewanie pod parkietem?

Ogrzewanie podłogowe może być stosowane pod względem technicznym we wszelkiego rodzaju pokryciach podłogowych. Aby a zadziałało z optymalną wydajnością z drewnianą podłogą będzie potrzebne dodatkowe orurowanie.

Dzięki niemu osiągniemy ten sam rezultat jak w przypadku kamienia, płytki ceramicznych i gresu. Wymienione materiały  wykończeniowe cechują się doskonałą zdolnością przewodzenia ciepła. W przypadku litego drewna, aby uniknąć wypaczenia podłogi i doprowadza się do wyznaczonej temperatury w ciągu kilku dni.

Jakie ogrzewanie wybrać – grzejniki

Grzejniki wykonywane są z taniej, podatnej na rdzę blachy stalowej lub  nowsze modele z aluminium – lekkiego i  szybko się nagrzewającego. Grzejniki aluminiowe mogą być eleganckie: minimalistyczny lub wyszukane, ozdobne podnosząc poziom wykończenia wnętrz.

Ich zaletą jest to, że można je szybko ogrzać i łatwo kontrolować temperaturą –  zwłaszcza, gdy ich zawory wyposażone są w głowice termostatyczne ze zdalnym sterowaniem

Dobór mocy grzejników

Wielkości i moc grzejnika w zależności od wielkości i funkcji pomieszczenia, liczby drzwi lub okien i poziomów izolacji  domu jest obliczana w jednostkach termicznych energii – J, kpm, kcal, kWh, Psh, hph, BTU, ft lb, MeV.co pozwala na zamówienie grzejników, które zapewnią wystarczającą ilość emitowanego ciepła.

Co do zasady, grzejniki działają najlepiej, gdy umieszczone na ścianach zewnętrznych pod oknami, a mało efektywnie, gdy są naprzeciwko. W nowych konstrukcjach budynków standardy efektywności energetycznej i szczelności są jednak tak wysokie, że wskazania miejsca montażu grzejników mogą być bardziej elastyczne.

Podsumowanie

Ogrzewanie podłogowe działa w niższych temperaturach niż grzejniki, dzięki czemu jest bardziej wydajne, ale w trybie pracy powinno być pozostawione na cały dzień.
Grzejniki zajmują miejsce, szybciej reagują na pożądane zmiany temperatury, ale trudniej jest je dobrać ich wydajność do pomieszczenia

Skontaktuj się z nami