google6781670c9d5e707b.html

Jaki kształt i wykończenie schodów?

Jaki kształt i wykończenie schodów?

Wykończenie schodów

Kształt schodów zależy od naszych upodobań oraz warunków do ich montażu czyli ilości wolnego miejsca i szerokości otworu w stropie.Schody jednobiegowe – najczęściej stosuje się schody jednobiegowe, gdy na piętro wchodzi się bez zmiany kierunku. Jest to najbezpieczniejszy i najbardziej polecany rodzaj schodów.

schody2

Często projektuje się także schody dwubiegowe – podzielone na części spocznikiem, który umożliwia zmianę kierunku wchodzenia o 180 stopni. Można wyróżnić także schody zabiegowe, gdy mamy dwa kierunki podstawowe i brak spocznika – część stopni schodów ma zmienną szerokość, co wymuszone jest zmianę kierunku ich biegu. Takie schody są mniej bezpieczne szczególnie dla osób starszych, niepełnosprawnych i dzieci.

Schody spiralne

Schody spiralne są w kształcie trójkąta, a niekiedy wycinką trapezu. W środku otworu stropowego, umieszcza się słup konstrukcyjny, a na nim mocowane są stopnie. Jeśli otwór w naszym stropie ma mniejszą średnicę niż 130 cm, można wykonać schody kręcone kwadratowe – ich rzut jest kwadratem (minimum 100cm.) Te schody są mało przyjazne, trudno poruszać się po nich z dużymi przedmiotami.

Schody modułowe

Jeżeli mamy do dyspozycji prostokątny otwór w stropie, możemy wybrać właśnie ten typ schodów. Mamy tu dowolność formy – prosty bieg, w łuku, litery “Z”. Te schody maja powtarzalne elementy. Są tak przygotowane, że można je dopasować do każdego wymiaru i wysokości.

Schody naprzemienne

Gdy mamy mamy stary dom i remontując go mamy minimalną ilość miejsca, warto zdecydować się na schody naprzemienne tzw: kacze. Ich stopnie powycinane są naprzemiennie.

Z kolei konstrukcja trójbiegowa, dzięki spocznikom jest niezwykle wygodna w użytkowaniu, jednak zajmuje dużo przestrzeni. O wiele mniej powierzchni zabierają schody spiralne oraz zabiegowe. Szczególnie efektownie prezentują się modele schodów wachlarzowych, ale można je zastosować tylko w pomieszczeniach o odpowiednim metrażu, bowiem mają one duży wewnętrzny promień krzywizny.

Niezależnie od tego, na który rodzaj schodów się zdecydujemy powinniśmy pamiętać o tym, że szerokość wygodnego biegu wynosi 90-100 centymetrów, a ze względu na komfort użytkowania w jednym biegu nie powinno być więcej niż 17 stopni.

Istnieje wiele pomysłów na wykończenie schodów. Schody są konstrukcją, która przede wszystkim ma zapewniać bezproblemową komunikację pomiędzy kondygnacjami budynku. Odpowiednio wykończone mogą stać się również ozdobą wnętrza lub wizytówką całego budynku.

Podstawowym elementem, który składa się na konstrukcję schodów jest stopień, jego część pozioma to stopnica, a pionowa  podstopnica. Na wielkość stopnia składa się jego wysokość i szerokość. Za optymalną wysokość uznawane jest 17-18 centymetrów, zaś odpowiednia szerokość stopnia mieści się w granicach 25-32 centymetrów.

Kształt schodów w wykończeniach

Wykończenie schodów materiały

Schody mogą zostać wykończone różnorodnymi materiałami, które będą komponowały się z charakterem pomieszczenia. Konstrukcje schodowe wykonane z betonu są zwykle budowane dużo wcześniej niż schody drewniane, czy stalowe.W kolejnych etapach prac remontowych wymagają one wykończenia, dlatego ich projekt powinien uwzględniać grubość materiału, który zostanie wówczas użyty. Schody betonowe mogą zostać wykończone drewnem lub parkietem.

Wykończenie w szkle – szklana balustrada

Klasyczne wykończenie schodów możemy uzupełnić szklaną balustradą, która doda jej nowoczesnego charakteru. Jako okładzinę schodów wewnętrznych można zastosować również kamień. Najlepiej sprawdza się w tym celu marmur, głównie ze względu na bogatą gamę kolorystyczną oraz różnorodność struktur. Do wykończenia schodów używa się także bazaltu, twardego piaskowca lub trawertynu. Odradzany jest granit z powodu chłodnej powierzchni i specyficznej kolorystyki.

Schody drewniane i stalowe

Schody drewniane i stalowe montowane są zwykle dopiero wtedy, gdy na ścianach i stropach są już gotowe tynki, a na podłodze zrobiona jest wylewka. Takie konstrukcje najczęściej są wykonywane na zamówienie, dlatego decydując się na takie rozwiązanie, możemy pozwolić sobie na różnorodne warianty aranżacyjne. W zależności od indywidualnego charakteru wnętrza istnieje możliwość zastosowania m.in.efektownego połączenia konstrukcji stalowej z elementami szklanymi.

 

 

 

Skontaktuj się z nami