Klasyczny wystrój wnętrz

Dlaczego niektóre mieszkania po wielu latach od ich aranżacji wyglądają na zmęczone, nudne, podczas gdy inne zawsze przyciągają uwagę swoją świeżością? W jaki sposób zaprojektować dom by przez wiele lat nie przytłaczał, a jego standard był powszechnie akceptowany?

Klasyczne wzornictwo

Jeśli chcesz mieć mieszkanie o ponadczasowym wyglądzie, świeże i nadal nowoczesne, powinieneś szukać stylów, wzorów, kształtów i kolorów, które są uważane za „klasyczne”. Styl klasyczny jest trwały, ponadczasowy. Poszukując, możesz czerpać np. z dzieł mistrzów architektury.

Pomyśl o swoim domu jak o manekinie. Dom jest manekinem, a jego wnętrze jest jak ubranie wykonane na miarę. Wnętrze ponadczasowe wykorzystuje surowce naturalne, kamienie, cegły, drewno oraz tekstylia takie jak np. bawełna.

Wzornictwo klasyczne nie ma tendencji ulegania chwilowym trendom, nie jest awangardowe, zbyt ozdobne i przesadnie bogate-oprze się modnym i w gruncie rzeczy nietrwałym trendom. Jest wyważone, proste, ale subtelnie wyrafinowane.

Wczoraj, dziś i jutro w jednym projekcie

Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość zebrane razem mogą stworzyć ponadczasowe wnętrze, choć jego elementy będą pochodzić z różnych kierunków architektury wnętrz i reprezentować różne epoki we wzornictwie mieszkaniowym.

Można to uczynić w prosty sposób. Wystarczy postawić antyczny mebel na tle neutralnie pomalowanej ściany, pod dużym, współczesnym dziełem sztuki. Tym zabiegiem uzyskasz równowagę i stworzysz harmonię wnętrza.

Ponadczasowa funkcjonalność

Funkcjonalność jest istotną cechą ponadczasowego designu.  Klasyczne wnętrze jest doskonale skalowane. Zachowuje proporcje. Podczas projektowania funkcjonalnej przestrzeni, należy zadbać by meble były dostosowane do salonu i innych pokoi również gabarytami. Ich ilość i wielkość nie może być ani zbyt duża, aby meble nie zdominowały wnętrza, ani zbyt mała, aby nie stały się nieistotnymi elementami wystroju.

Neutralne i klasyczne

PROJEKT SALONIKUKolory neutralne mają przewodnią rolę w tradycyjnym wystroju wnętrza. Podkreślają przestrzeń, nie dominując jej. Beże, szarości i pochodne bieli zostają często podkreślane przez jasną biel elementów architektonicznych n.p.listew przyściennych, łuki sztukaterii, sufitów drzwi i okien. Kolory neutralne stanowią idealne tło dla statecznych mebli, rzeźb, obrazów i kolorowych grafik.

Można również zdecydować się na klasyczne barwy takie jak czerń, granat i ciemna zieleń jako uzupełnienie neutralnych barw. Modne kolory w minimalnej ilości również mogą wchodzić w grę i pięknie współistnieć z tradycyjnymi. Ważne, by zachować ostrożność, by modny kolor nie wpłynął na klasyczny i ponadczasowy klimat pokoju.

Aranżacje w stylu klasyczny

PROJEKTY WNĘTRZJeśli pragniesz cieszyć się klasycznym i ponadczasowym wnętrzem, postaraj się, by jego tło było neutralne, podkreślające czyste linie, kształty i naturalne detale architektoniczne. Możesz dodać jedną z klasycznych barw takich jak ciemnozielony, granatowy i czarny, które uzupełnią kolory neutralne. Zainwestuj w kilka zabytkowych mebli.. Jeśli nie będziesz pewien ostatecznego rezultatu – zamów projekt mieszkania.

Klasyczna aranżacja wnętrz wzoruje się przede wszystkim zastosowaniem elementów z minionych epok. W związku z tym, że czerpie swoje inspiracje zarówno z elementów stylu dworkowego jak i eleganckiego stylu londyńskich salonów, zaprojektowanie wnętrza, w stylu klasycznym daje wiele możliwości aranżacyjnych.

Luksusowe wnętrza

Styl klasyczny charakteryzuje przede wszystkim luksus,  dzięki zastosowaniu drogich elementów oraz  wysokiej dbałość o wykończenie poszczególnych detali. Zanim rozpocznie się proces projektowania wnętrza, muszą zapaść decyzje co do  kolorystyki ścian. Charakterystyczne dla tego stylu barwy to biel, szarości,  jasny odcień zieleni, granat. Kolory te występują w połączeniu ze złotem i mosiądzem.

Symetria i elegancja

Charakterystyczną cechą stylu klasycznego jest również  symetria i elegancja. Osiągamy ją  przede wszystkim użyciem mebli z ozdobną żakardową tapicerką lub obiciami z pikowanej skóry. Same meble powinny byś w kolorystyce białej lub bardzo ciemnej z gustownie zdobionymi elementami. Luksusu i przepychu dodają powieszone na ścianach odpowiednich obrazów w zdobionych ramach.

Powrót do przeszłości

Wrażenie powrotu do przeszłości nadaje ustawienie w salonie regałów i witryn z dużą ilością oświetlonych przeszkleń. Na ścianach można powiesić lustra, w stylizowanych ramach a gabinet nabierze cech angielskiego stylu, jeżeli ustawimy w nim duże drewniane biurko i oszkloną biblioteczkę. Smaku doda również skórzany fotel i kanapa.

W klasycznej sypialni oprócz dużego, eleganckiego łoża musi pojawić się koniecznie toaletka przypominająca epokowy, damski buduar. Przy urządzaniu wnętrz charakterystycznych dla stylu klasycznego pamiętać należy, że nie muszą go tworzyć jedynie antyki, ale przedmioty i materiały nawiązujące do epok historycznych. Styl ten sam w sobie nie odwzorowuje przeszłości, jest jedynie nawiązaniem do cech charakteryzujących epoki.

pl_PLPolski