google6781670c9d5e707b.html

Malowanie mebli drewnianych i laminowanych

Malowanie mebli drewnianych i laminowanych

Malowanie mebli

Tak samo jak w przypadku malowania ścian, malowanie mebli można przeprowadzić samemu, jednak z uwagi na to, ile czynników musimy wziąć pod uwagę,  zawsze warto zwrócić się o pomoc do eksperta.

Malowanie mebli to zarówno doskonały sposób na odnowienie starych i zniszczonych mebli, jak również ciekawa propozycja pozwalająca przeprowadzić indywidualną zmianę dotychczasowego wizerunku również mebli nowych. I choć malowanie  najczęściej dotyczy mebli drewnianych, to technikę odnowienia poprzez pomalowanie można zastosować również na meblach wykonanych z innych materiałów, płyty lub forniru.

Rodzaje farb  do mebli

Wybór odpowiedniej farby ma olbrzymie znacznie, bowiem kupno farby, która nie nadaje się do malowania mebli, może zniszczyć ulubiony regał, szafkę. Farby przeznaczone do malowania mebli zarówno z płyty, fornirowanych czy drewnianych produkowane są na bazie rozpuszczalników akrylowych lub alkaidowych.

Do najpopularniejszych farb o malowania mebli należą:

  • lakiery najczęściej bezbarwne zabezpieczają drewno przed brudem i wilgocią nadając połysk
  • farby kryjące nadają meblom odpowiedni kolo
  • impregnaty koloryzujące oprócz nadania koloru meblom, dodatkowo posiadają właściwości zabezpieczające
  • lakiero –bejce 
  • bejce to farby, które dodatkowo muszą być wzmocnione wierzchnią warstwą lakieru.

Renowacja mebli poprzez malowanie to zdecydowanie jeden z najciekawszych pomysłów aranżacyjnych. Proste techniki pozwalające osiągnąć spektakularne efekty mogą całkowicie odmienić charakter nudnego mebla.

Techniki malowania mebli

W ramach malowania mebli drewnianych powstało wiele technik. Malowanie wiąże się z nakładaniem motywów zdobniczych na surowe drewno, zabezpieczone następnie lakierem lub woskiem. Malowanie mebla naturalnego może obejmować cały mebel bądź tylko jego część.

  • Bejcowanie to technika pozwalająca na odwzorowanie usłojenia drzewa poprzez kolor. Bejcowanie jest o tyle trudną techniką, iż często problemem nie do ominięcia jest samo podłoże, czyli drewno. Uzyskanie pożądanego koloru w przypadku bejcowania związane jest ze znajomością podstawowych cech drewna (wilgotność, kolorystyka, ścieralność, gęstość) i technik bejcowania.
  • Decoupage,czyli wycinka, to kolejna technika odnawiania mebli, w której wykorzystywane są rozmaite wzory wycięte z papieru, pokryte kilkoma warstwami lakieru w taki sposób, iż wykorzystany motyw wygląda jak namalowany, a nie wtopiony.
  • Przecierka oraz patynowanie to idealne rozwiązanie, jeżeli chcemy postarzyć mebel. Samo postarzanie jest techniką polegającą na nałożeniu dwóch kontrastowych warstw farby i delikatnym przetarciu warstwy wierzchniej. W przypadku patynowania,meble zostają dodatkowo przybrudzone, co nadaje im większej autentyczności.

 

 

 

Skontaktuj się z nami