Na rynku istnieje wiele możliwości budowy nowych systemów ogrzewania i wentylacji, których wdrożenie potrafi znacznie zmniejszyć koszty eksploatacji domu, a środowisko pozostaje czyste i zdrowe.
Pompy geotermalne są znakomitą alternatywą do ogrzewania budynków w okresie zimowym i chłodzenia ich w lecie.
Pompy geotermalne są najbardziej odpowiednie dla budynków całorocznie użytkowanych. Są dwojakiego rodzaju pompy geotermalne:
– pompy gruntowe (poziome lub pionowe);
– pompy wodne.
Do budowy poziomych pomp geotermalnych potrzebna jest przestrzeń wokół budynku i możliwość kopania rowów (tyczek) do układania systemów na głębokość około 3 metrów.
Na tej głębokości warstwy gruntu mają uieznienną temperaturę około 10-15 ° C. Obszar, na którym układane się te systemy, jest w przybliżeniu równy 2,5-krotności powierzchni ogrzewanej. Na przykład, w ogrzewanym obszarze o powierzchni 100 m2, przewody powinny być umieszczone na powierzchni około 250 m2.
Pompy pionowe wymagają głębszego kopania – od 50 m do 150 m. Wytworzono rurkę polietylenową o średnicy około 12-15 cm, którą następnie napełniono wystarczającym materiałem przewodzącym ciepło. To przez tę rurę ciepło pochodzi z głębin warstw ziemi.
Dzięki głębokiemu kopaniu można zaoszczędzić pracy przy wykopie dla systemów poziomych.
Pompy wodne budowane są w obszarach, w których dostępna jest woda podziemna o wyższej temperaturze.
Zimą pompa ciepła pobiera ciepło z warstw ziemi i oddaje je do ogrzania budynku, podczas gdy w lecie proces się odwraca – ciepłe powietrze jest usuwane z budynku i chłodzone pod ziemią. W sezonie letnim ciepłe powietrze z pomieszczenia można wykorzystać do wytworzenia darmowej ciepłej wody.
Początkowa inwestycja w budowę geotermalnego systemu ogrzewania dla konkretnego budynku jest znaczna, ale jednocześnie koszty eksploatacji ogrzewania i ciepłej wody są znacznie niższe niż zwykle. Jednak, aby być skutecznym, taki system wymaga bardzo precyzyjnych obliczeń, właściwego planowania i realizacji projektu.