Jakie ogrzewanie wybrać?

Ogrzewanie podłogowe

 

Budując dom, prowadząc remont mieszkania lub wykończenie wnętrza, warto pokusić się o projekt ogrzewania podłogowe, które oferuje skuteczne efekty grzewcze, jest ukryte i nie zajmuje miejsca na ścianie. Działa przy tym bardzo skutecznie, ogrzewając całą powierzchnię podłogi poprzez rury ciepłej wody lub maty elektryczne ukryte w konstrukcji podłogi.

System emituje przy tym delikatne ciepło z powodu dużej powierzchni podłogi, która dzięki swej dużej powierzchni może być tylko kilka stopni cieplejsza, niż w temperaturze w mieszkaniu. Ogrzewanie podłogowe  idealnie współpracuje z pompą ciepła, która staje się bardzo skuteczna w produkcji wymaganej niskiej temperatury.

Wady ogrzewania podłogowego 

Wadą ogrzewania podłogowego jest to, że nie działa natychmiastowo i by dało efekt, potrzebuje jednej lub dwóch godzin, gdy grzejniki osiągną ten efekt w granicach 20-30 minut; choć odwrotnie grzejniki również ochłodzą się znacznie szybciej.

Pozostawienie ogrzewania podłogowego na 24/7 'w sezonie grzewczym nie jest ekonomiczne.Gdy nie ma nikogo w domu przez cały dzień, ale obecnie, system może zostać zaprogramowany tak, aby utrzymać minimalną temperaturę 16 ° C, więc jego start wieczorem nie musi rozpoczynać się od całkiem wystudzonej podłogi.

Ogrzewanie podłogowe bez programowania nadaje się idealnie do osób, które lubią spędzać dużo czasu w domu.

Czy będzie działać w moim domu?

System ogrzewania podłogowego przeznaczony jest do domów i mieszkań-starych i nowych i może być zainstalowany w każdym rodzaju konstrukcji podłogi, z dużą ilością dostępnych konfiguracji. Najlepiej gdy rury płaszcza wodnego są osadzone w wylewce betonowej, gdzie zaoferują wysoką masę ciepłą i skuteczne jego przenoszenie.

Rury mogą być również instalowane pod poziomem pływających podłóg betonowych na izolacji lub w deskach, Jeśli masz już betonową podłogę, możesz używać maty elektryczne, ale ponieważ są wiele droższe  w eksploatacji i zwykle, ich użycie ograniczone jest do małych powierzchni, takich jak łazienki. Po zaprojektowaniu podłogi i instalacji grzewczej układa się płaszcz wodny, w którym popłynie woda i łączy kolektor z kotłem.

Montaż ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe jest szeroko stosowane na świecie, a w ostatnich latach bije rekordy popularności w Polsce, tak w mieszkaniach do remontu jak i  nowych wnętrzach. Jak zawsze każde rozwiązanie ma plusy i minusy.

Systemy ogrzewania podłogowego powodują, że podłoga emituje ciepło, w przeciwieństwie do znanej od lat technologii, gdzie grzejniki w tradycyjnych systemach centralnego ogrzewania, są montowane na ścianie.

Elektryczne i wodne systemy ogrzewania podłogowego

Proejkt łazienki i ogrzewania podłogowegoElektryczne i wodne systemy ogrzewania podłogowego są niemal identyczne, z wyjątkiem oczywiście tego, że jedne używają przewodu elektrycznego do ogrzewania, podczas gdy inne podgrzewają wnętrza za pośrednictwem krążącej w rurach wody.

Systemy wodne wykorzystują wodę podgrzaną do temperatury niższej niż konwencjonalne systemy centralnego ogrzewania (zwykle 50 ° C zamiast 60 ° C ). Taki system jest systemem wzorowym do użytku w kotłach kondensacyjnych o wysokiej wydajności.

Temperatura wody w rurach grzewczych kontrolowana jest przez zmieszanie wody w rurze z ciepłą wodą z kotła dla osiągnięcia wymaganej temperatury, jest on przekazywany do kolektora do podziału różnych stref.

Niezależnie od zastosowanego systemu, źródło ciepła znajduje się pod podłogą, a obszar, który jest ogrzewany, jest podzielony na odrębne strefy (zwykle jedną strefę na pokój). Każda strefa jest podgrzewana i kontrolowana w sposób niezależny.

Należy zauważyć, że poszczególne produkty są przeznaczone dla konkretnych rodzajów instalacji. Wszystkie informacje na temat instalacji powinny być opisane przez producenta.

Przygotowanie podłogi

W nowych budynkach najczęściej stosuje się ogrzewanie podłogowe. Kiedy ogrzewanie podłogowe zainstalowane jest w budynkach starych, rury zwykle instaluje się pod warstwą paneli laminowanych płytek, parkietu. W niektórych przypadkach zachodzi wtedy potrzeba podniesienia poziomu podłóg w sąsiednich pomieszczeniach bądź pogodzenia się różnymi poziomami podłóg ramach tego samego wnętrza.

Istnieje też ryzyko konieczności korekty wysokości futryn i skrzydeł drzwiowych. W przypadku instalacji elektrycznego systemu ogrzewania podłogowego, spirale grzejne w formie maty, gdzie przewody elektryczne przebiegają np. w ceramicznej zabudowie, instalujemy pod samą powierzchnią ostatniej warstwy podłogi (panele, płytki gresowe lub terakota), a nie w dolnych warstwach podłogi np. w jastrychu.

W przypadku podłóg z terakoty, gresu, marmuru, granitu, elektryczne maty grzewcze, które zatapiamy w elastycznym kleju, użytym do przyklejenia wyżej wymienionych podłóg. Drewniane podłogi również mogą być ogrzewane, ale wymagają specjalnych warunków-drewno jest bardzo dobrym izolatorem ciepła, więc szczególną uwagę należy zwrócić na instalację.

Dla poprawy, przekazywania ciepła przez drewno, sięgamy do blach aluminiowych, instalując je między belkami. Wpływ ciepła na podłogę z drewna, powinny być uwzględnione, przy wyborze drewna. Przy wysychaniu objętość drewna maleje, następują skręcanie i wypaczanie.

Również ciężkie , grube wykładziny i dywany będą działać jako izolator ciepła i zmniejszać efekt cieplny. Jedną z największych wad ogrzewania podłogowego w łazienkach, jest stosunkowo wolny czas reakcji, zwłaszcza tam, gdzie rura lub mata jest osadzona w litym podłożu. Drewniana podłoga ogrzewa się w 30 minut do godziny. Aby rozgrzać beton, trzeba czekać kilka godzin, jednak czas chłodzenia jest podobnie długi.

Czy można zastosować ogrzewanie pod parkietem?

Ogrzewanie podłogowe może być stosowane pod względem technicznym we wszelkiego rodzaju pokryciach podłogowych. Aby zadziałało z optymalną wydajnością z drewnianą podłogą, będzie potrzebne dodatkowe orurowanie.

Dzięki niemu osiągniemy ten sam rezultat jak w przypadku kamienia, płytki ceramicznych i gresu. Wymienione materiały  wykończeniowe cechują się doskonałą zdolnością przewodzenia ciepła. W przypadku litego drewna, aby uniknąć wypaczenia podłogi i doprowadza się do wyznaczonej temperatury w ciągu kilku dni.

Jakie ogrzewanie wybrać? Grzejniki

Grzejniki wykonywane są z taniej, podatnej na rdzę blachy stalowej lub  nowsze modele z lekkiego i szybko się nagrzewającego aluminium. Grzejniki aluminiowe mogą być eleganckie: minimalistyczny lub wyszukane, ozdobne podnosząc poziom wykończenia wnętrz.

Ich zaletą jest to, że można je szybko ogrzać i łatwo kontrolować temperaturą, zwłaszcza gdy ich zawory wyposażone są w głowice termostatyczne ze zdalnym sterowaniem.

Dobór mocy grzejników

Wielkości i moc grzejnika w zależności od wielkości i funkcji pomieszczenia, liczby drzwi lub okien i poziomów izolacji  domu jest obliczana w jednostkach termicznych energii, co pozwala na zamówienie grzejników, które zapewnią wystarczającą ilość emitowanego ciepła.

Co do zasady, grzejniki działają najlepiej, gdy umieszczone są na ścianach zewnętrznych pod oknami, a mało efektywnie, gdy są naprzeciwko. W nowych konstrukcjach budynków standardy efektywności energetycznej i szczelności są jednak tak wysokie, że wskazania miejsca montażu grzejników mogą być bardziej elastyczne.

Podsumowanie

• Ogrzewanie podłogowe działa w niższych temperaturach niż grzejniki, dzięki czemu jest bardziej wydajne, ale w trybie pracy powinno być pozostawione na cały dzień.
• Grzejniki zajmują miejsce, szybciej reagują na pożądane zmiany temperatury, ale trudniej jest je dobrać ich wydajność.

Website is Protected By Using The Wordpress Data Guard Plugin From OriginalTips.com