Oświetlenie LED – aranżacje

W nowoczesnym mieszkaniu oświetlenie wnętrza odgrywa podwójną rolę. Ma za zadanie nie tylko je rozświetlić, lecz również podkreślić atrakcyjne elementy (np. meble, ozdobne sufity) nadając przyjemnego klimatu. Coraz popularniejsze podczas remontów i wykończeń wnętrz staje się wykorzystanie światła typu LED. Nie bez powodu.

Takie rozwiązanie ma jedną główną zaletę – oszczędność. Korzystanie w aranżacji wnętrz ze światła ledowego sprawia, że koszty poboru energii spadną znacznie w porównaniu ze zwykłymi żarówkami. Z uwagi na koszt zakupu lamp ledowych, wiąże się to oczywiście z większą inwestycją początkową, niemniej w dłuższej perspektywie pozwala na zwrot i realną oszczędność. Przy częstym korzystaniu z oświetlenia, zakup może się zwrócić już po kilku miesiącach.

Oświetlenie mieszkania – główne, punktowe, dekoracyjne

Przy aranżacji mieszkania musimy brać pod uwagę to, że mieszkanie służy nam do różnych celów. Innego rodzaju światła będziemy potrzebować, pracując, czytając książkę, oglądając telewizję, a innego sprzątając. Warto zadbać o jego zróżnicowanie.

Jasne światło  przyda się podczas wzmożonej aktywności, np. podczas zabaw bądź prac. Światło punktowe jest nieocenione w chwili, gdy potrzebujemy silnego źródła, ale bez konieczności rozświetlania całego pomieszczenia np. podczas czytania książki. Idealnym akcentem nowoczesnego mieszkania są  światła dekoracyjne, które podkreślą urok aranżacji i nadadzą wnętrzu charakteru.

Led to nie tylko żarówki

Obecnie niemal każdą żarówkę możemy zastąpić odpowiednikami LED dostępnymi w rozmaitych kształtach, rozmiarach i mocach. Dzięki temu nie musimy dokupować żadnych dodatkowych urządzeń, ani wymieniać lamp – wystarczy zamiana samej żarówki.

Dodatkowo dostępne są listwy LED, które możemy zamontować przy suficie, pod szafkami, przy schodach, czyli we wszystkich miejscach, gdzie przydałoby się dodatkowe światło, lecz montaż zwykłych żarówek byłby nieekonomiczny i kłopotliwy.

LED a różnorodność barw

Jeszcze kilka lat temu, koronnym argumentem przeciwników oświetlenia LED w aranżacji  mieszkania była barwa. Zarzucano, że jest zimna, nienaturalna i „szpitalna”. W przypadku pierwszych, tanich żarówek LED rzeczywiście tak było. Dziś to już historia.

Oświetlenie LED dostępne jest w wielu wariantach barw, również tych bardzo ciepłych, nieodbiegających od zwykłych żarówek. Dodatkowo niektóre rozwiązania umożliwiają sterowanie kolorem za pomocą pilota. W przypadku tradycyjnych żarówek jest to niemożliwe.

Zalet LED ciąg dalszy

Oprócz niskiego poboru prądu i dużej palety barw, oświetlenie LED ma także inne zalety. Posiada długą żywotność, rzadko przepala się już po kilku miesiącach, jak ma to miejsce w przypadku świetlówek, a ich zużycie jest raczej stopniowe. Inną ważną cechą, jest natychmiastowe pełne światło.

Ledy nadają się wszędzie tam, gdzie przebywamy krótko i zastosowanie świetlówki byłoby niepraktyczne – w przedpokoju, w łazience czy w kuchni. Warto również wspomnieć o tym, że wielu producentów oferuje żarówki LED z ozdobnym „żarnikiem”, przez co już sama żarówka staje się ciekawym elementem dekoracji nowoczesnego wnętrza. Wszystko to sprawia, że warto rozważyć zastosowanie ledowego oświetlenia we własnym domu. Korzyści mogą być naprawdę duże.

Website is Protected By Using The Wordpress Data Guard Plugin From OriginalTips.com