Gładź gipsowa
Jest wiele sposobów, by uzyskać piękne wnętrza Jednym z nich, jest położenie gładzi gipsowej Służy do tego specjalny rodzaj gipsu zwany gładzią gipsową. Stosuje się ją do wykańczania mieszkań. odnawiania starych tynków. Nanosi się ją również na ściany prefabrykowane, betonowe, ceramiczne oraz silikatowe.. Oczekiwanym rezultatem jest pozbawiona defektów gładka ściana.
Najpierw równo
Aby osiągnąć dobry rezultat, tynk położony na ścianach murowanych powinien być równy, gdyż gładź gipsowa nie wyrównuje dużych nierówności. Aby wyrównać nieprofesjonalnie położony tynk, ściany należy pokryć tynkiem cienkowarstwowym lub gipsem szpachlowym.
Potem gładko
Dzięki wykonaniu gładzi ściana przestaje być chropowata. Nakładana warstwa gipsu eliminuje płytkie rysy i zagłębienia. Dzięki niej uzyskuje się znakomity efekt podczas pokrywania ścian powłoką malarską
Wiele produktów – podobny efekt
Na rynku budowlanym dostępnych jest wiele typów gipsów szpachlowych przeznaczonych do wykonania gładzi gipsowej. Pierwszą gładzią w Polsce był cekol. Stad często potoczne nazywa się wykonanie gładzi gipsowej “cekolowaniem”
Gładzie różnią się w niewielkim stopniu takimi parametrami jak: kolor, twardość, elastyczność, czas schnięcia i utwardzenia. Nakładanie gładzi gipsowej, polega na równomiernym rozprowadzeniu zaprawą gipsowej. Wysoki stopień gładkości zyskuje się dzięki doświadczeniu wspomaganemu szlifowaniem.
Grubość gładzi przy gładkich tynkach wynosi około 2 mm. Gładź gipsowa znajduje zastosowanie na powierzchni ścian, na których położono tynki cementowe oraz tynki gipsowe. Nakłada się ją również na płyty g-k i na podkłady malarskie różnego typu.
Gładzie gipsowe chłoną wilgoć z powietrza, dlatego nie są polecane do wnętrz pomieszczeń o u znacznej wilgotności powietrza. Położenie gładzi wymaga wprawy, staranności oraz szybkości bo większość gładzi gipsowych wysycha bardzo szybko. Nie powinna też stykać z metalami ulegającymi e jej sąsiedztwie korozji.
Położenie gładzi gipsowej
Położenie gładzi składa się z kilku etapów
- Przygotowanie ścian
- Gruntowanie ścian
- Przygotowanie mieszanki
- Nałożenie pierwszej warstwy
- Nałożenie drugiej warstwy
- Szlifowanie gładzi
- Gruntowanie
- Malowanie ścian