Remont łazienki  rozpoczyna się dużo wcześniej niż same prace remontowe. Niżej główne etapy remontu łazienki .

Etap I . Projekt łazienki

Jeśli zdecydujesz się na projekt łazienki, to on jest pierwszym etapem remontu. Profesjonalny projekt łazienki trwa około 2 tygodni, kiedy architekt omawia z Tobą szczegóły układu funkcjonalnego nowej łazienki i przedstawia propozycje wykończenia ścian, zakupów sprzętu sanitarnego i oświetlenia oraz mebli łazienkowych i wykonuje rysunki. 

Etap II – Zakupy

  1. Gdy już wiadomo z jakich elementów łazienka będzie zbudowana, kupujemy materiały i sprzęt.

Etap III – Demontaż starej łazienki

  • Kompleksowy remont łazienki rozpoczyna się demontażem i usunięciem toalety, aby uniknąć nieprzyjemnych wycieków.
  • Następnie usuwamy wannę i rozpoczynamy demontaż płytek i strych rur wodnych. Jest to konieczne, aby przerobić instalację wodociągową tak, aby pasowała do nowego projektu położenia wanny i prysznica.
  • W razie potrzeby zdejmiemy też izolację ze ścian. Usuwamy też szafki, toaletki, lustra, płytki podłogowe i wszelkie inne przedmioty, które zamierzasz zastąpić nowymi.
  • Koniczne jest wynajęcie kontenera na gruz i stary sprzęt łazienkowy.

Etap IV – Wykonanie instalacji hydraulicznej

Remont łazienki rozpoczyna się od wykonania instalacji hydraulicznej zasilającej w wodę ciepłą i zimną, instalacji kanalizacji czyli odpływu oraz instalacji grzewczej  wykonujemy równolegle z demontażem starych rur i grzejnika. Jeśli to możliwe staramy się wkuć nieestetyczne rury w ścianę

Etap V – Wykonanie instalacji elektrycznej i grzewczej

Podczas remontu łazienki wymieniamy instalacje elektryczną. Z jakich powodów?

  • Najczęściej projekt łazienki przewiduje zmiany w ilości usytuowaniu gniazd elektrycznych i lamp by podnieść funkcjonalność i estetykę wnętrza.
  • Poza tym zwykle podczas skuwania starej glazury istniejące, stare przewodu elektryczne ulegają uszkodzeniu.
  • Stare przewodu często nie odpowiadają obecnym normom budowlanym

Etap VI – Przygotowanie ścian łazienki

  • Po skuciu wyrównujemy ściany, by poprawnie położyć na nich glazurę. Po ich wyschnięciu, kładziemy izolację przeciwwilgociową. Jeśli decydujemy się na brodzik i odpływ liniowy, podłoga musi być bezwzględnie szczelna.

Etap VII – Remont łazienki – przygotowanie podłogi 

Skucie starej terakoty odkrywa najczęściej zniszczoną podłogę betonowa. W przypadku niestabilnego podłoża wykonujemy nowy podkład betonowy -wylewkę. Po jej wyschnięciu i położeniu izolacji przeciwwilgociowej można układać płytki. Jeśli podłoga po skuciu jest stabilna, naprawiamy drobne uszkodzenia lub wykonujemy cienkowarstwową wylewkę. Ta opcja przyspiesza remonty łazienek, gdyż cienka warstwa schnie zdecydowanie szybciej.

Etap VIII – Montujemy stelaż WC i wykonujemy jego zabudową

Przed układaniem glazury montujemy stelaż miski wiszącej WC, następnie wykonujemy stalową konstrukcje do której zostaje przykręcona płyta gipsowa. Dopiero na niej, zostanie przyklejona wybrana okładzina ceramiczna 

Etap IX- Montaż sufitu powieszanego

W nowoczesnych i wysokich łazienkach nie może zabraknąć sufitu podwieszanego lub choć jego elementów. Powodem jest nie tylko podniesienie estetyki łazienki ale i jej funkcjonalność. To w suficie podwieszanym uda nam się zamontować ciekawe oświetlenie w postaci lamp i taśm typu LED. Projektant zadba o takie umieszczenie oświetlenia, by czynności higieniczne przebiegały łatwo i były przyjemne. Przede wszystkim chodzi tu o odpowiednie światło dla wykonania makijażu i golenia zarostu.

Etap X – Fugujemy płytki i montujemy sprzęt

W przypadku brodzika wykonanego z płytek oprócz izolacji pod płytkowej dużą rolę odgrywają także kafelki, wskazane jest, żeby glazurnik ułożył je ze spadkiem w kierunku odpływu. Ponadto zaleca się, by płytki posiadały antypoślizgową fakturę, co pozwoli zmniejszyć ryzyko upadku podczas kąpieli. W kabinach bez gotowych brodzików, świetnie sprawdzi się ogrzewanie podłogowe, które zwiększy komfort użytkowania prysznica oraz usprawni proces wysychania wody.

Łazienkowy odpływ liniowy pozwala  nie tylko na dużą swobodę aranżacyjną, ale również jest komfortowe i funkcjonalne. Łazienka to miejsce relaksu. Zanim jednak stanie oazą komfortu, należy ją odpowiednio urządzić. Remonty łazienek są satysfakcjonujące, gdy poprzedza je przemyślany projekt aranżacji

REMONT DUŻEJ ŁAZIENKI

Oświetlenie w łazience

Łazienka to miejsce szczególne, narażone na kontakt z wodą oraz gwałtowne zmiany temperatur.  Oświetlenie do takiego wnętrza  należy starannie dobrać.

Coraz częściej klienci  decydują się na  lampy LED. Są  odporne, dają  światło niezbędne do wykonania czynności higienicznych i makijażu. W łazienkach sprawdza się także  montaż sufitów podwieszanych z umieszczonym w nich punktowymi lampami LED.

REMONT ŁAZIENKI – JAKIE MEBLE?

Łazienka jako najczęściej niewielkie pomieszczenie. Łazienka powinna być dobrze  zorganizowana i decydującą rolę odegrają meble. Wskazane jest umieszczenie w niej choć podstawowych mebli – szafek, kosza na brudną bieliznę oraz półek na ręczniki. Najlepiej sprawdzają się tu  meble wąskie i wysokie. Można w nich sporo pomieścić, a zajmują niewiele miejsca.  Jeśli w ofercie sklepów nie znajdziesz mebla idealnego,  warto pokusić się o meble na wymiar.

Remont łazienki na poddaszu

Projekt ogrzewania w łazience

Utrzymywanie odpowiedniej temperatury w łazience zapewnia odpowiedni komfort w trakcie  codziennych czynności. Wiosną i latem często musimy szukać alternatywnych rozwiązań, które pozwolą nam ocieplić wnętrze łazienki a także umożliwią pozbycie się wilgoci i osuszenie przemoczonych ręczników.

Sposobem na dogrzanie łazienki może być ogrzewanie elektryczne, które montujemy w trakcie remontu łazienki pod płytkami podłogowymi, w tradycyjnym grzejniku lub jako wiszący lub stojący grzejnik w różnych systemach – bez olejowych, olejowych, z nadmuchem lub bez niego

Pomysł na chłodne dni czyli elektryczny grzejnik łazienkowy

O ogrzewaniu łazienki poza sezonem grzewczym warto pomyśleć już  na etapie budowy domu lub jego remontu. Wówczas obok klasycznego grzejnika podłączonego do sieci centralnego ogrzewania, można wyposażyć pomieszczenie w elektryczny grzejnik łazienkowy.

Glazurnik połączy  grzejnik z termostatem i zegarem, co pozwoli na automatyczne włączenie się grzejnika-np na przykład godzinę przed zaplanowanym prysznicem. Wiele nowoczesnych modeli grzejników dodatkowo wyposażono w wentylator, który przyśpiesza proces suszenia.

Grzałka w tradycyjnym grzejniku

Dobrym sposobem na dogrzanie łazienki są także elektryczne grzałki, które umieszcza się klasycznym grzejniku łazienkowym. Niestety, grzałkę zamontować można tylko w urządzeniach specjalnie do tego dostosowanych. Do prawidłowego działania grzałki elektrycznej niezbędne jest także napełnienie instalacji centralnego ogrzewania wodą. W tym celu w grzejniku montujemy zawór zasilający go w wodę ale i zawór  odcinający odpływ  wody z grzejnika.

Po sezonie grzewczym oba zawory zakręca się. Pozostała woda w zostanie podgrzana zamontowaną grzałka. Warto pamiętać o tym, że grzałki  są zasilane prądem, dlatego dla  bezpieczeństwa, gniazdko przewodu zasilającego grzałkę umieszcza się w bezpiecznej odległości od miejsc z nadmierną wilgocią.  Najnowsze modele tego typu urządzeń wyposażone są w termostat.

Łazienkowe maty grzewcze


Zamontowane pod płytkami maty grzewcze sprawią, że dyskomfort zetknięcia stopy z zimną podłogą stanie się wspomnieniem. Taki rodzaj instalacji nie obciąża stropu i sprawdzi się też w łazienkach usytuowanych na poddaszu.

Maty mogą być montowane podczas renowacji podłóg oraz w nowych posadzkach betonowych, podczas montażu terakoty, gresu, kamienia i drewna na podłodze. Elektryczne grzejniki, maty lub grzałki pozwolą w skuteczny sposób pozbyć się wilgoci oraz utrzymać optymalną temperaturę, w czasie kiedy nie możemy liczyć na ciepło pochodzące z centralnego ogrzewania.

Montaż kabiny

Organizując remont łazienki zapewne zadajesz sobie pytanie – czy zainstalować kabinę prysznicową? Montaż kabiny prysznicowej w łazience niesie za sobą szereg korzyści, wśród których wymienić możemy m.in.

Montaż kabiny

Organizując remont łazienki zapewne zadajesz sobie pytanie – czy zainstalować kabinę prysznicową? Montaż kabiny prysznicowej w łazience niesie za sobą szereg korzyści, wśród których wymienić możemy m.in. oszczędność miejsca oraz możliwość szybkich kąpieli. Montaż prysznica zwykle kojarzony jest z koniecznością posiadania kabiny i białego, wysokiego brodzika, jednak ostatnio rosnącą popularnością cieszy się zastosowanie odpływu liniowego zamontowanego w podłodze wykonanej z płytek. Kabina z cenionym rozwiązaniem w postaci, odpływu w formie liniowej coraz częściej zaczyna być stosowane również w polskich łazienkach. Jedną z głównych zalet zastosowania odpływu liniowego jest optyczne powiększenie pomieszczenia oraz łatwość utrzymania w okolicach prysznica nienagannej higieny. Ponadto, kabina bez tradycyjnego brodzika daje duże możliwości aranżacyjne. Odpływy liniowe różnią się między sobą długością i kształtem, Rozmiar zwykle można modyfikować, dzięki czemu takie rozwiązanie  sprawdzi się w  łazienkach, jak i pokojach kąpielowych.

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other

Website is Protected By Using The Wordpress Data Guard Plugin From OriginalTips.com