Jak wyrównać podłogę pod płytki?


W artykule:                                                                                                                                                                  
 • Której metody wyrównania użyć
 • Rodzaje mieszanek klejowych luzem
 • Wybór metody aplikacji
 • Technologia pracy
 • Przygotowanie podłoża do wyrównania

Przy wymianie płytek podłogowych – gresy czy glazury, sukces bez wątpienie zapewni Ci prawidłowe przygotowanie podłoża. Zwłaszcza jeśli chodzi o podłogę z płytek. W takim przypadku wyrównanie podłogi pod płytką staje się prawie obowiązkowe.

Samo układanie płytek na podłodze to żmudna praca, ponadto nie da się jej jakościowo dobrze wykonać, bez odpowiedniego przygotowania podłoża i stworzenia idealnie płaskiej powierzchni. Dlatego pojawia się pytanie, jak wyrównać podłogę pod płytkami i za pomocą jakiej technologii?

Której metody wyrównania użyć?

Pierwszym zagadnieniem, które ma wpływ na układanie płytek na posadzce betonowej, jest wybór metody poziomowania . Oczywiście nie ma wielu opcji. ale po kolei:

Najbardziej ekonomiczna w tej sytuacji jest metoda pierwsza. Możesz sam przygotować mieszankę do jastrychu betonowego . Aby ją zrobić, wystarczy kupić cement i piasek.

Dodatkowo można stosować plastyfikatory i inne wypełniacze modyfikujące.

Ponadto na rynku budowlanym dostępnych jest obecnie wiele gotowych mieszanek jastrychowych . Można zauważyć, że wylewka betonowa tego rodzaju jest niezastąpiona w przypadku, gdy powierzchnia ma duże spadki, wgłębienia, pęknięcia i inne istotne wady.

Ale jest jeden znaczący minus. Schnięcie trwa do trzech tygodni, a dodatkowo konieczne będzie wykonanie hydroizolacji i przeszlifowanie powierzchni po wyschnięciu.

Z kolei dzięki nowoczesnym technologiom produkcji, na rynku pojawiła się nowa wersja mieszanek, które pozwalają wypoziomować podłogę pod układanie płytek. Nazywane są  samopoziomującymi się zaprawami.

Ten rodzaj materiału może znacznie skrócić czas oczekiwania na rozpoczęcie pracy. Suszenie takiej mieszanki trwa do czterech dni. Wystarczy wylać kompozycję na powierzchnię, po czym należy ją samodzielnie rozprowadzić na podłodze, wtedy mieszanka twardnieje i dobrze przylega do podłoża.

Rodzaje wylewek samopoziomujących

Wylewki pomogą wyrównać podłogę pod płytkami bez jastrychu. Rozwiązania tego typu można podzielić na dwa typy różniące się zalecaną wysokością jastrychu :

 1. Kompozycja – „szorstka”. Taką mieszankę należy nakładać w dużej warstwie, do 2 cm, aby ukryć znaczne defekty, zbocza i osobliwe „fale” na podłodze.
 2. Druga opcja to wylewka cienkowarstwowa. Taką mieszankę nakłada się cienką warstwą, aby stworzyć idealną powierzchnię o grubości ok 2 mm. Ta metoda pozwala na usunięcie niewielkich różnic wysokości.

Ostatnią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest zużycie mieszanki. Sama kompozycja sprzedawana jest w workach, zwykle pakowanych po 20-25 kg. Zużycie wynosi średnio 1 worek 20 kg, aby podnieść poziom podłogi o 1 centymetr o powierzchni metra kwadratowego. Na podstawie tych danych można z grubsza obliczyć ilość potrzebnej mieszanki .

Zwróć uwagę na wskaźniki wskazane na opakowaniu. Każda pojedyncza mieszanina ma odpowiednio własną gęstość. Możesz dowiedzieć się więcej bezpośrednio z instrukcji na samym materiale.

Wybór metody aplikacji

A teraz trzeba zdecydować, którą metodę zastosować, a na wybór wpłynie głównie jeden, najważniejszy czynnik – grubość wymaganej warstwy. W związku z tym sama grubość warstwy będzie zależeć od chropowatości powierzchni i obecności defektów, a więc w przypadku, gdy nie ma dużych odchyleń i defektów na powierzchni, wymagana jest warstwa masy wyrównującej mała (do 3 cm), wówczas stosuje się podłogę samopoziomującą.

W przypadku znacznych odchyleń powierzchni podłoża, a także znacznych defektów, pęknięć, wybojów itp., konieczne jest zapewnienie warstwy wyrównującej o grubości większej niż 3 cm, Wylewka samopoziomująca może nie wytrzymać obciążenia podczas pracy w przyszłości. Dlatego konieczne jest wykonanie jastrychu cementowego.

Technologia pracy

Układanie i poziomowanie podłóg, jak każdy inny proces, musi odbywać się zgodnie z określoną technologią. W przeciwnym razie, wynik może Cię bardzo rozczarować. Rozważymy wdrożenie każdej z metod wyrównania w formie instrukcji krok po kroku.

Przed przystąpieniem do wyrównywania posadzek pod płytki ceramiczne należy przygotować niezbędne narzędzia i materiały, m.in.:

 1. Mieszanka wyrównująca (lub cement, piasek w przypadku jastrychu).
 2. Mikser budowlany lub wiertarka z przystawką do miksera.
 3. Do kompletu szpatułek warto wybrać szerokie (od 30 cm szerokości) z długim trzonkiem.
 4. Siatka do wzmocnienia.
 5. Wałek do eliminacji pęcherzyków powietrza. Jest to narzędzie opcjonalne, ale pożądane, ponieważ tworzenie się takich pęcherzyków pociąga za sobą utratę wytrzymałości.
 6. Przydadzą się również specjalne podeszwy pod buty z kolcami, które pomogą Ci chodzić po pokoju bez noszenia ze sobą kurzu i gruzu.
 7. Poziomica -wskazane jest zakupienie niwelatora laserowego do znakowania.

Przygotowanie podłoża do wyrównania

Zanim zaczniesz wylewać betonową podłogę pod płytkę lub wykonywać wylewkę, musisz przygotować powierzchnię (ten etap odbywa się w ten sam sposób zarówno dla samopoziomującej podłogi, jak i jastrychu). W przypadku pracy w kuchni, łazience czy toalecie należy zdemontować całą instalację wodno-kanalizacyjną.

Ponadto, rozważając kwestię wyrównania podłogi betonowej pod płytki, ważnym czynnikiem staje się czyszczenie podłoża, ponieważ obecność tłustych plam i kurzu może odpowiednio zepsuć jakość powłoki, pogorszyć jej trwałość. Konieczne jest jak najdokładniejsze oczyszczenie całej powłoki z gruzu i kurzu, a także pozostałości słabej starej powłoki.przygotowanie powierzchni do wyrównania posadzki

Jeśli ten czynnik zostanie pominięty, ostateczna jakość powłoki może być zagrożona. Zaleca się zwrócenie szczególnej uwagi na rogi pomieszczenia.

W przypadku występowania różnego rodzaju pęknięć i odprysków konieczna jest naprawa ubytków , do których jest używany klej do płytek;

Najbardziej odpowiednią mieszankę można znaleźć w prawie każdym sklepie z narzędziami. Wskazane jest wcześniejsze zagruntowanie powierzchni specjalną kompozycją –  podkładem . Taka mieszanka pełni rolę zarówno bazy, jak i dodatkowej impregnacji, co znacznie poprawia przyczepność materiałów.

Dzięki zastosowaniu takiej kompozycji w  powłoka schnie szybciej i bardziej równomiernie. Dzięki równomiernemu układaniu, podłoga zyska większą wytrzymałość .

Pomiary i oznaczenia

Po zakończeniu czyszczenia i gruntowania możesz przejść do znaczników, na podstawie których podłoga zostanie wyrównana .

Dobrym rozwiązaniem byłoby użycie niwelatora laserowego . Za pomocą tego urządzenia łatwo będzie rzutować ślady zerowego poziomu podłogi na całym obwodzie. To pomoże uniknąć długich pomiarów, obliczeń, znakowania i innych rzeczy. 

Poziomowanie podłogi

A teraz, po zakończeniu wszystkich prac przygotowawczych, możesz bezpośrednio zająć się rozwiązaniem, jak wyrównać podłogi pod płytkami. Osobno rozważymy technologię samopoziomującej podłogi i jastrychu.

Wylewanie podłogi 

Najpierw musisz rozcieńczyć mieszaninę zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Aby powłoka później okazała się najwyższej jakości, konieczne jest ścisłe przestrzeganie technologii przygotowania i wszystkich proporcji wskazanych na opakowaniu.

Należy pamiętać, że mieszanka zbyt sucha lub zbyt rzadka może powodować defekty na powierzchni po wyschnięciu. W szczególności, jeśli mieszanina jest zbyt płynna, wysycha przez długi czas i traci wytrzymałość, w przeciwnym razie zaciera się zbyt szybko, tworząc nierówne grudki betonu.

Do wyrabiania używa się miksera budowlanego, który pozwoli ci najdokładniej wymieszać wszystko. Możesz również użyć betoniarki. Roztwór należy przygotowywać w porcjach, ponieważ możesz nie mieć czasu na użycie go od razu, a jak już wspomniano, mieszanina szybko się zastyga, a jej dalsze użycie stanie się niemożliwe.

Następnie mieszankę należy równomiernie rozprowadzić na powierzchni podłogi, zaczynając od najdalszego rogu i kończąc na drzwiach. Konieczne jest wygładzenie roztworu szpachelką, a następnie przetoczenie go wałkiem ze specjalnymi zębami. Pomoże to wyeliminować pęcherzyki powietrza z mieszanki.

Zestalenie mieszanki zaczyna się po 30-40 minutach, więc prace muszą być wykonane szybko i dokładnie. W żadnym wypadku nie należy odwracać uwagi od procesu.

Dodatkowo zaleca się nie pokrywać całej powierzchni na raz, ale pracować stopniowo. To właśnie ten krok pozwoli odpowiednio rozprowadzić roztwór tak równomiernie, jak to możliwe, aby uzyskać wysokiej jakości powłokę.

Zwróć także uwagę na tempo pracy i długość pasków:

 1. Wskazane jest, aby kolejną sekcję obrabiać, aż krawędzie poprzedniej wyschną, co sprawi, że powierzchnia będzie jak najbardziej równa, a także bezszwowa.
 2. Innym sposobem będzie stopniowe wykonywanie pasków z zachowaniem odstępu między nimi, co pozwoli na bezszwową dolną część powierzchni, ale po wyschnięciu trzeba będzie wykończyć górę.

Aby ułatwić w przyszłości wyrównywanie płytek na posadzce, warstwa powinna być możliwie jednolita, dodatkowo wskazane jest nakładanie nie więcej niż 20 mm zaprawy. W ten sposób powierzchnia zyska na sile i szybko wyschnie.

Sama mieszanina po nałożeniu stwardnieje po 3-4 dniach. Przed wyrównaniem podłogi pod płytkami należy poczekać, aż powierzchnia wyschnie.

 Układania jastrychu cementowego

W przypadku układania jastrychu szorstkiego pierwsze kroki znakowania wykonujemy w taki sam sposób jak w przypadku posadzki samopoziomującej. Następnie, w zależności od grubości warstwy, która ma być wykonana, instalowane są prowadnice (lampy ostrzegawcze). Ich rolą może być:

 1. Rury
 2. Narożniki aluminiowe.
 3. Również specjalne latarnie

Bezpośrednio przed montażem  układana jest siatka wzmacniająca. Pomoże to uczynić powłokę bardziej trwałą. Wybierz, w zależności od grubości warstwy, potrzebną siatkę. Na przykład przy wylewaniu jastrychu warstwą 2 cm, siatkę należy kupić o grubości od 2 do 5 mm z klatką 5 cm .

Samodzielne wykonywanie jastrychu

Drugą opcją wyrównywania, jak już wspomniano, jest jastrych cementowy . Technologia jego wykonania jest bardzo podobna do posadzki samopoziomującej, jednak istnieje szereg charakterystycznych różnic, które należy zauważyć. Rozważ instrukcje krok po kroku dotyczące wykonywania jastrychu, aby od razu zauważyć różnice:

 1. Pierwszym krokiem jest wymieszanie zaprawy cementowej. Mieszanie odbywa się w stosunku 1 do 2, gdzie jedna część cementu i 2 części piasku.
 2. Ponadto, w zależności od grubości warstwy, roztwór jest rozprowadzany na niewielkim obszarze, który nie powinien przekraczać odległości wyciągniętego ramienia.

Główna różnica w pracy z jastrychem polega na tym, że musi on być całkowicie wypoziomowany samodzielnie. W przypadku samopoziomującej podłogi wystarczy ją trochę wypoziomować „na oko”, wtedy sama mieszanina przyjmie całkowicie poziomą pozycję i nie musisz się martwić o wynik. W przypadku jastrychu, jak widać, wszystko jest znacząco inne.

W przypadku wylewki betonowej  układanie można rozpocząć już po kilku tygodniach, co jest typowe dla zapraw cementowych.

REMONT MIESZKŃ W WARSZAWIE
Remont mieszkania Warszawa - projekt remontu
Projekt wykończenie wnetrz
wyburzenia i cięcie diamentowe
remont warszawa MIESZKANIA
remont i malowanie mieszkania

Website is Protected By Using The Wordpress Data Guard Plugin From OriginalTips.com